wiedza o kinie

Trochę historii kina

Pierwsze kroki w kierunku kina zostały stawione pod koniec XIX wieku, gdy wynaleziono technologię umożliwiającą rejestrowanie i odtwarzanie obrazów. Początkowo filmy były krótkimi seansami w stylu pokazów magicznych, które zapierały dech w piersiach widzów. Pierwszym znaczącym momentem w historii kina było powstanie pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego, “Narodziny narodu” w 1915 roku, reżyserowanego przez Davida Warka Griffitha. Ten epicki film wprowadził nową erę w kinie i zainspirował wielu twórców do eksperymentowania z różnymi technikami filmowymi.

Następne lata przyniosły rozkwit kina niemego, której ikonami stały się takie gwiazdy jak Charlie Chaplin, Buster Keaton i Rudolph Valentino. Filmy nieme były oparte głównie na ekspresji twarzy i ciele aktorów oraz na fantastycznych scenografich. Jednym z najważniejszych osiągnięć epoki kina niemego było wykorzystanie techniki montażu, którą odkrył rosyjski reżyser Sergiej Eisenstein. Jego film “Pancernik Potiomkin” z 1925 roku do dziś jest uznawany za jeden z najważniejszych dzieł kinematografii.

W latach 30. i 40. XX wieku nastąpił przełom w kierunku filmów dźwiękowych, dzięki wynalezieniu systemu dźwięku synchronicznego. Te nowe możliwości technologiczne otworzyły drzwi do wielkich melodramatów, komedii musicalowych i filmów gangsterskich. Jednym z najbardziej znanych filmów tego okresu jest “Casablanca” z 1942 roku, w którym Humphrey Bogart i Ingrid Bergman grają miłosny trójkąt w tle II wojny światowej.

Lata 50. i 60. to czas rozwoju kinematografii światowej, gdzie powstawały dzieła wybitne zarówno pod względem artystycznym, jak i technicznym. Przełomowe filmy jak “Psychoza” Alfreda Hitchcocka czy “Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy podbiły serca widzów na całym świecie. Ten okres to również era wielkich musicali, takich jak “West Side Story” i “Uśmiech na tydzień”.

Następne lata przyniosły rozkwit poważniejszych tematów w kinie, takich jak walka z rasizmem (“Glory”), feminizm (“Thelma i Louise”) czy walka o prawa obywatelskie (“Mleczny”). Kino stawało się również coraz bardziej globalne, z filmem “Wschodzące słońce” w reżyserii Yasujirō Ozu wiodącym trendem w kinie japońskim.

Obecnie, w XXI wieku, kina stało się miejscem dla różnorodnych gatunków i stylów filmowych. Technologie cyfrowe i postęp w efektach specjalnych umożliwiają twórcom do wyrażenia swojej wizji w sposób niemożliwy wcześniej. Filmy takie jak “Incepcja” Christophera Nolana czy “La La Land”.

Pasjonat filmów kinowych i seriali w szczególności klasyki kina oraz każdej nowości, która ucieka od szablonu. Najbardziej ceni element zaskoczenia oraz czarny humor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *