new-wave
historia,  wiedza o kinie

Nowa fala: Rewolucja francuskiego kina lat 50. i 60.

Nowa Fala to nurt artystyczny w kinematografii francuskiej, który powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Okres trwania tego nurtu szacowany jest na lata 1959-1965. Nazwa “Nowa Fala” pochodzi od tytułu artykułu francuskiej dziennikarki Françoise Giroud, która opisywała fundamentalne zmiany światopoglądowe najnowszej generacji młodzieży w stosunku do poprzedniego pokolenia.

Nowa Fala to ruch, który zrewolucjonizował francuskie kino. Filmy Nowej Fali charakteryzują się nietypowymi rozwiązaniami technicznymi, oryginalnymi pomysłami i trudnymi do zrozumienia fabułami. Wszystkie te filmy są uważane za arcydzieła francuskiej kinematografii.

W Nowej Fali wyróżnić można kilka nurtów. Jednym z nich jest nurt społeczno-psychologiczny, który opowiadał o kłopotach, samotności, samobójstwach, obłędach i tragediach rodzinnych. Piętnował obojętność świata wobec ludzkich problemów. Ogólnie cechowała go niewiara w człowieka.

Kolejnym nurtem jest nurt fantastyczny, który odbiegał od konwencjonalnych standardów i zasad. Często były to filmy, które nie miały jednoznacznej fabuły, a ich celem było wywołanie u widza określonych emocji. Filmy eksperymentalne często korzystają z nietypowych technik filmowych, takich jak found footage, animacja, czy efekty specjalne. Filmy te często poruszają trudne tematy, takie jak choroby psychiczne, problemy społeczne, czy polityczne.

Wśród najważniejszych twórców Nowej Fali wymienia się m.in. Jean-Luc Godarda, François Truffauta, Claude’a Chabrola, Érica Rohmera, Jacques’a Rivette’a, Alaina Resnais, Agnès Vardę, Louisa Malle’a, Jacques’a Demy’ego, czy Georges’a Franju. Ich filmy wpłynęły na rozwój kina na całym świecie i do dziś są uważane za arcydzieła francuskiej kinematografii.

Pasjonat filmów kinowych i seriali w szczególności klasyki kina oraz każdej nowości, która ucieka od szablonu. Najbardziej ceni element zaskoczenia oraz czarny humor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *