historia,  wiedza o kinie

Ekranizacje książek cz. 2

“Lot nad kukułczym gniazdem” (1975), w reżyserii Miloša Formana, to ekranizacja powieści Kena Keseya o tym samym tytule. Film opowiada historię Randle’a Patricka McMurphy’ego, buntownika, który zostaje umieszczony w szpitalu psychiatrycznym. McMurphy sprzeciwia się autorytarnym metodom leczenia i wkrótce staje się przywódcą innych pacjentów. Film otrzymał pięć Oscarów, w tym za najlepszy film i najlepszego reżysera.

“Milczenie owiec” (1991), w reżyserii Jonathana Demme’a, to ekranizacja powieści Thomasa Harrisa o tym samym tytule. Film opowiada historię Clarice Starling, młodej agentki FBI, która jest przydzielona do śledztwa w sprawie seryjnego mordercy. Starling uzyskuje pomoc od Hannibala Lectera, innego seryjnego mordercy, który przebywa w więzieniu psychiatrycznym. Film otrzymał pięć Oscarów, w tym za najlepszy film i najlepszego reżysera.

Ojciec chrzestny (1972) – film na podstawie powieści Mario Puzo opowiada o Vito Corleone, potężnym mafiozo, który musi zmierzyć się z próbą przejęcia jego imperium przez innych gangsterów. Film zdobył trzy Oscary, w tym za najlepszy film i najlepszego reżysera.

Przeminęło z wiatrem (1939). Ten romans historyczny, oparty na powieści Margaret Mitchell, opowiada o Scarlett O’Hary, młodej kobiecie, która przetrwała wojnę secesyjną i próbuje odbudować swoje życie. Film zdobył dziesięć Oscarów, w tym za najlepszy film i najlepszą aktorkę dla Vivien Leigh.

2001: Odyseja kosmiczna (1968). Ten film science fiction, oparty na powieści Arthura C. Clarke’a, opowiada o grupie astronautów, którzy wyruszają w podróż do Jowisza. Film zdobył cztery Oscary, w tym za najlepsze efekty specjalne.

Lśnienie (1980). Ten horror, oparty na powieści Stephena Kinga, opowiada o Jacku Torrance, pisarzu, który podejmuje pracę jako stróż w pustym hotelu. Film zdobył dwa Oscary, w tym za najlepsze zdjęcia.

„Nomadland” (2020). Ten dramat, oparty na książce Jessici Bruder, opowiada o kobiecie, która straciła wszystko w wyniku kryzysu finansowego z 2008 roku i postanawia wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych. Film zdobył trzy Oscary, w tym za najlepszy film i najlepszą aktorkę dla Frances McDormand.

„CODA” (2021). Ten dramat, oparty na francuskim filmie „La Famille Bélier”, opowiada o młodej kobiecie, która jest jedyną słyszącą osobą w swojej rodzinie głuchych. Film zdobył trzy Oscary, w tym za najlepszy film i najlepszą aktorkę drugoplanową dla Troy Kotsur.

„Dune” (2021). Ten film science fiction, oparty na powieści Franka Herberta, opowiada o zbuntowanym księciu, który zostaje wysłany na niebezpieczną misję na pustynną planetę. Film zdobył sześć nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepsze zdjęcia.

The Power of the Dog (2021). Ten western, oparty na powieści Thomasa Savage’a, opowiada o dwóch braciach, którzy prowadzą ranczo w Montanie. Film zdobył trzy Oscary, w tym za najlepszy film i najlepszego reżysera

To (2017). Ten film grozy, oparty na powieści Stephena Kinga, opowiada o grupie dzieci, które muszą pokonać demona, który terroryzuje ich miasteczko. Film był adaptacją miniserialu z 1990 roku i był wielkim sukcesem kasowym, zarabiając ponad 700 milionów dolarów na całym świecie.

Pasjonat filmów kinowych i seriali w szczególności klasyki kina oraz każdej nowości, która ucieka od szablonu. Najbardziej ceni element zaskoczenia oraz czarny humor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *